Cât costă o casă mică din materiale naturale în România
Casă din balot de paie cu tencuială de lut — tipul de construcție cu cel mai bun raport cost termic/preț material. Sursa: Wikimedia Commons, CC.
Costul total al unei case mici depinde de suprafața desfășurată, tipul de fundație, materialul pereților, finisajele alese și costul forței de muncă în zona geografică respectivă. Datele de mai jos provin din proiecte documentate public și din estimări colectate de la meșteri și echipe specializate din Transilvania, Oltenia și Moldova, în perioada 2024–2025.
Prețurile sunt exprimate în lei și euro la cursul mediu 2024 (5,0 lei/euro). Variațiile față de ofertele individuale pot depăși 20–30%.
Structura costurilor într-un proiect tipic
Indiferent de tipul de construcție, costurile se grupează în patru categorii principale:
- Fundația — fundație de beton armată sau piatră naturală cu hidroizolație
- Structura și pereții — materialul principal plus manopera
- Acoperișul — schelet din lemn, învelitoare, jgheaburi
- Instalații și finisaje — electricitate, sanitare, încălzire, tencuieli, pardoseli
Categoria instalații și finisaje este adesea subestimată. Poate reprezenta 35–45% din costul total al construcției.
Estimări cost pe tipuri de construcție (2024–2025)
1. Casă din lemn masiv — 50 mp utili
| Componentă | Cost estimat (lei) | Cost estimat (euro) |
|---|---|---|
| Fundație (radier beton) | 28.000–38.000 | 5.600–7.600 |
| Pereți din bârne (24 cm) | 42.000–58.000 | 8.400–11.600 |
| Acoperiș (șarpantă + tablă) | 22.000–30.000 | 4.400–6.000 |
| Instalații (electric + sanitar) | 18.000–26.000 | 3.600–5.200 |
| Finisaje interioare | 16.000–24.000 | 3.200–4.800 |
| Total estimat | 126.000–176.000 | 25.200–35.200 |
2. Casă din balot de paie cu cadru din lemn — 50 mp utili
| Componentă | Cost estimat (lei) | Cost estimat (euro) |
|---|---|---|
| Fundație (grindă perimetrală) | 22.000–32.000 | 4.400–6.400 |
| Cadru lemn + baloți + tencuială lut | 36.000–52.000 | 7.200–10.400 |
| Acoperiș (șarpantă + olane) | 24.000–34.000 | 4.800–6.800 |
| Instalații | 18.000–26.000 | 3.600–5.200 |
| Finisaje interioare | 14.000–22.000 | 2.800–4.400 |
| Total estimat | 114.000–166.000 | 22.800–33.200 |
Diferența față de construcția din lemn masiv provine în principal din costul mai mic al materialului pentru pereți. Economiile la material se compensează parțial cu manopera suplimentară necesară la tencuire.
3. Casă din cob — 40 mp utili
Construcțiile din cob sunt rare în contextul urban, dar documentate în zone rurale din Dobrogea, Oltenia și sudul Moldovei. Avantajul principal este costul redus al materialului; dezavantajul principal este durata de execuție.
| Componentă | Cost estimat (lei) | Cost estimat (euro) |
|---|---|---|
| Fundație pe piatră naturală | 14.000–20.000 | 2.800–4.000 |
| Pereți din cob (40 cm) | 20.000–32.000 | 4.000–6.400 |
| Acoperiș (structură lemn + stuf/tablă) | 18.000–28.000 | 3.600–5.600 |
| Instalații | 16.000–22.000 | 3.200–4.400 |
| Finisaje | 10.000–16.000 | 2.000–3.200 |
| Total estimat | 78.000–118.000 | 15.600–23.600 |
Factori care influențează costul final
Amplasament
Construcțiile în zone montane izolate pot adăuga 15–25% la costul total din cauza dificultăților de transport al materialelor și a disponibilității limitate a forței de muncă specializate.
Proiect tehnic și autorizare
Costul unui proiect tehnic complet pentru o casă de 50 mp varia în 2024 între 6.000 și 14.000 lei, în funcție de complexitate și de biroul de proiectare. Taxa de autorizare se calculează ca procent din valoarea declarată a construcției și variază de la 0.5% la 1% în funcție de localitate.
Finisajele interioare
Alegerea finisajelor poate face diferența de 20.000–40.000 lei între o amenajare minimalistă și una cu materiale mai costisitoare. Pardoselile din lemn masiv costau în 2024 între 180 și 450 lei/m², față de 60–120 lei/m² pentru gresie ceramică.
Ce nu este inclus de regulă în estimări
- Costul terenului
- Branșamentele (apă, canalizare, curent electric) — pot varia de la 5.000 la 30.000+ lei în funcție de distanța față de rețele
- Împrejmuirea și amenajarea exterioară
- TVA (19% în România) dacă lucrările sunt contractate cu firme autorizate
Surse de referință
Datele de preț sunt colectate din estimări ale echipelor specializate și din baze de date publice, inclusiv Institutul Național de Statistică (indicii costurilor în construcții) și rapoartele de piață ale Federației Industriei de Construcții din România.